Η Οστάνδη είχε τον... έμπειρο (video)

Ένα πολύ ενδιαφέρον ματς έγινε στην Οστάνδη, εκεί όπου οι γηπεδούχος ομάδα επικράτησε της πολωνικής Ζιελόνα Γκόρα με 82-78, παιχνίδι στο πλαίσιο του ομίλου που μετέχει και ο Άρης.

Οι Πολωνοί από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, έχασαν τον έλεγχο και η Οστάνδη με κορυφαίο τον Φίλερ ξέφυγε με διαφορά που άγγιξε και τους 12 πόντους. Μέσα στην ίδια περίοδο η φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της αναμέτρησης, χάρη σε ένα ξέσπασμα του
Φλόρενς και του σταθερά καλού Ντραγκίσεβιτς.

Η Ζιελόνα Γκόρα πέρασε ακόμα και μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο (63-64), αλλά κάπου εκεί ο ο πιο έμπειρος παίκτης της Οστάνδης ο 34χρονος Ντούσαν Τζόρτζεβιτς ανέλαβε δράση και με δικές του επιλογές οι Βέλγοι κάθησαν και πάλι στην θέση του οδηγού για να επικρατήσουν τελικά με 82-78 και να πάρουν τη δεύτερη φετινή τους νίκη στην διοργάνωση.