Η Μονακό πήρε το...''ντέρμπι'' στο φινάλε

Η Μονακό κάνει παρέα σε Προμηθέα και Μπολόνια στο ''ρετιρέ'' του πρώτου ομίλου μετά την επικράτηση της κόντρα στην Ουλμ που παραμένει ουραγός και χωρίς νίκη. Οι μονεγάσκοι πάτησαν ''γκάζι'' στο φινάλε και με κορυφαίους του Ένις (18π) και Ο'Μπράιαν (16π.) έφτασε στο 3-1.

Οι ''μονεγάσκοι'' δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο με την Ουλμ να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ με κύριους εκφραστές τον νεαρό Χέιζ και τον Ουίλις. Η γερμανική ομάδα βρήκε τρόπους να σκοράρει από την περιφέρεια τελειώνοντας το ημίχρονο με 5/11 τρίποντα.
Η Μονακό προσπαθούσε με ατομικές
ενέργειες του Ένις και του Μποστ να χτυπήσει την άμυνα της Ουλμ και λιγότερο μέσα από το καλάθι. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και τα γρήγορα φάουλ που χρεώθηκαν Μπάκνερ και Σανέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό έτρεξε νωρίς ένα 9-0 σερί και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα. Η Ουλμ αντέδρασε και ξαναπέρασε μπροστά (50-52) όμως η Μονακό βρήκε τα σουτ που ήθελε με τον Ουατάρα να εκτελεί και να κλείνει το δεκάλεπτο (56-55). Η διαφορά ανέβηκε στην μέγιστη τιμή της (69-60) με τον Κιμ Τιλί να βάζει το πρώτο του τρίποντο και την ομάδα του Ομπράντοβιτς να ξεφεύγει και τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-38, 55-56, 82-65