Ελληνικό έπος στην Λισαβόνα! (video)

Είναι από τα παιχνίδια που μένουν στη μνήμη παικτών και προπονητών για πολλά χρόνια. Η 2η αγωνιστική στον 1ο όμιλο, που συμμετέχει η ελληνική ομάδα σε αυτό το 1ο Παγκόσμιο Κύπελλο mini soccer που διεξάγεται στη Λισαβόνα, επιφύλαξε πολύ μεγάλες συγκινήσεις.

Ειδικά στο 2ο εικοσάλεπτο όπου σε 12 λεπτά σημειώθηκαν 7 τέρματα, με το συγκρότημα του Αντρέα Ντρένοβα να επικρατεί με το εντυπωσιακό 5-2 της Παραγυάης και να
παίρνει τους πρώτους του βαθμούς σε αυτή την σπουδαία διοργάνωση που διεξάγεται στην καρδιά της Λισδαβόνας.

Μετά από ένα άκαρπο πρώτο 20λεπτο η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 1-0 με το γκολ του Τζανέτου στο 30ο λεπτό, αλλά μέσα σε ενάμιση λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, μετους Νοτιοαμερικάνους να σκοράρουν με τους Περέιρα και Γκαρσέτε, στο 32΄και στο 34΄.

Από κει και πέρα είδαμε απίστευτα πράγματα από την ελληνική ομάδα που έκανε ανατροπή στην ανατροπή πετυχαίνοντας 4 γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (37΄ Τζανέτος, 36΄Κριτσωτάκης, 40+1 Καραβίδας, 40+2 Θανασάι), για να επικρατήσει τελικά με το ευρύ 5-2.