Η Λέστερ αήττητη, η Τσέλσι χωρίς νίκη (video)

Από ένα ημίχρονο είχαν Τσέλσι και Λέστερ στο Στάμφορντ Μπριτζ μένοντας στην ισοπαλία (1-1). Ο Μάουντ άνοιξε το σκορ, ο Ν'Ντιντί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο πρώην παίκτης της Ντέρμπι, Μέισον Μάουντ πέτυχε το πρώτο γκολ των ''μπλε'' στο πρωτάθλημα μετά από το λάθος του Ν'Ντιντί μόλις στο 7ο λεπτό. Η Τσέλσι θα μπορούσε να πετύχει ένα ακόμα γκολ
όμως ο Σμάιχελ όποτε χρειάστηκε κράτησε το 1-0 με σωτήριες επεμβάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέστερ μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση και τα κατάφερε από ένα κόρνερ και την κεφαλιά του Ν'Ντιντί στο 67ο λεπτό που εξιλεώθηκε για το λάθος του στο ξεκίνημα του αγώνα.

Η κουρασμένη Τσέλσι από το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ θα μπορούσε να υποστεί και δεύτερη σερί ήττα αν ο Βάρντι στις καθυστερήσεις έπιανε γεμάτο σουτ στην μικρή περιοχή του Κέπα.

Η Λέστερ παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές μετά την ισοπαλία με τη Γουλβς (0-0) στην πρεμιέρα, ενώ η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ μετά την ήττα στο Όλντ Τράφορντ από την Γιουνάιτεντ (4-0) πήρε τον πρώτο της βαθμό.