Η επίθεση αγνοείται (video)

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στην Πόλη, όμως η επιθετική του δυστοκία έφερε δίκαιη ήττα με 75-65 από την Εφές. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους «ερυθρόλευκους», που μπήκαν σε περιπέτειες για την οκτάδα. Θετικά δείγματα από τον Γουέμπερ στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο, καταδικαστικά τα 2/13 τρίποντα στο β΄ μέρος. Καθοριστικός για την έκβαση του αγώνα ο Σέιν Λάρκιν, με 11 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά.

Πρώτη περίοδοςΗ Εφές ξεκίνησε με 3/3 σουτ εκ των οποίων δύο τρίποντα των Μοερμάν και
Σίμον, με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς προβάδισμα με 8-3. Για τους ερυθρόλευκους ευθύνες πήραν από νωρίς οι Γουέμπερ και Πρίντεζης, αλλά με απολογισμό 1/5 σουτ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 3 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο.

Το 10-3 με τζαμπ σουτ του Μίτσιτς έφερε από νωρίς τάιμ άουτ από τον Μπλατ, που δεν είχε διάθεση να περιμένει το τηλεοπτικό του πεντάλεπτου. Ο Μιλουτίνοφ ανέλαβε ευθύνες και με δύο πόντους και μία ασίστ ισορρόπησε την κατάσταση ως το 12-7. Παρότι η Εφές ξεκίνησε με 3/5 τρίποντα και έφτασε τη διαφορά στο +9, 18-9, ο Γουέμπερ και ο Μιλουτίνοφ απάντησαν δίνοντας λύσεις στην επίθεση και με 7-0 σερί η διαφορά έφτασε στο 18-16.

Το μελανό σημείο του Ολυπιακού ήταν τα λάθη, που είχαν φτάσει τα 6 σε 8.5 λεπτά παιχνιδιού, όμως η άμυνα είχε βρει ρυθμό, κρατώντας την Εφές άποντη για 4:07 και προσπερνώντας με 18-22, με το σερί να φτάνει το 13-0!

Δεύτερη περίοδοςΟ Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, με σκληρή άμυνα και ζεστούς τους παγκίτες του. Το σερί έφτασε στο 17-0 (18-26), με την Εφές να μένει άποντη για 6:23 συνολικά. Οι ερυθρόλευκοι βασίστηκαν και στην σαρωτική κυριαρχία του στα ριμπάουντ, με την Εφές να παίρνει το πρώτο της επιθετικό στο 16΄ και τη διαφορά των δύο ομάδων να φτάνει κάποια στιγμή στο +12, 18-6! Η ομάδα του Αταμάν πήρε λύσεις από τον πάγκο με Πλάις και Μότουμ, όμως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 34-27 με τρίποντο του Παπανικολάου.

Κάπου εκεί ο Άντερσον με προσωπικές φάσεις μείωσε σε 32-34, ο Μπαλμπάι είχε σταματήσει τη δράση του Γουέμπερ και ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να έχει επιθετικά προβλήματα χωρίς τον Μιλουτίνοφ, δεχόμενος 7-0 σερί για την ισοφάριση του 34-34. Ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πάθουν μπλακ άουτ με 1 πόντο στα τελευταία 3:55 της δεύτερης περιόδου, με την Εφές να κλείνει το πρώτο μέρος προηγούμενη με 36-35 χάρη σε δύσκολο χουκ του Μοερμάν.

Συνολικά, ο Ολυμπιακός είχε +10 ριμπάουντ (20-10), αλλά και +7 λάθη (10-3).

Τρίτη περίοδοςΔυστυχώς για αυτόν, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως τον αγώνα, δηλαδή με λάθη και πολλά άστοχα σουτ, παρά τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευε σωρηδόν ο Μιλουτίνοφ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν μόλις 2 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά σε αυτό το διάστημα και η Εφές πήρε μομέντουμ από την άμυνα της στέλνοντας τη διαφορά στο +7, 44-37 και αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει τάιμ – άουτ.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 για την Εφές (47-37), ο Ολυμπιακός απάντησε με γρήγορο 5-0, ο Μπλατ απέσυρε τον αρνητικό Γουέμπερ και πέρασε στο ματς τον Στρέλνιεκς. Ο Λετονός αποδείχτηκε παίκτης – κλειδί στο επιθετικό «ξύπνημα» των ερυθρόλευκων, με 7 πόντους που έφεραν τη διαφορά στο δίποντο, 51-49.

Ο Μπλατ απέσυρε τον Στρέλνιεκς στον πάγκο για ανάσες, ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε ξανά στα 01:46 της τρίτης περιόδου, η Εφές έτρεξε 5-0 σερί με Σίμον και Μίτσιτς και ξέφυγε και πάλι στο +7.

Τέταρτη ΠερίοδοςΤο γρήγορο 4-0 της Εφές έφερε τη διαφορά στο +11 (60-49) και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να κυνηγάει στο σκορ.

Ήταν η ώρα του αρνητικού ως εκείνο το σημείο Πρίντεζη να αναλάβει δράση: ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 6 μαζεμένους πόντους και οδήγησε τους ερυθρόλευκους σε απόσταση τριπόντου, 62-59 στο 34΄.

Ως εκεί όμως. Ο Λάρκιν τρύπησε δύο φορές την άμυνα του Ολυμπιακού και έδωσε ισάριθμες ασίστ στον Ντάνστον, ο Μοερμάν με επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε επίσης και η Εφές εξαφανίστηκε και πάλι στον ορίζοντα στο 36΄ (68-59). Οι ερυθρόλευκοι δεν έβαλαν κανένα από τα τρίποντα που θα μπορούσαν να τον ξαναβάλουν στο παιχνίδι (2/13 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο) και το τελικό 75-65 ήρθε φυσιολογικά.

Η τέταρτη συνεχόμενη ήττα της ομάδας του Μπλατ την έβαλε σε περιπέτειες σε ό,τι αφορά την πρόκριση στα πλέι-οφ και απομάκρυνε οριστικά τα όνειρα τετράδας.

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11 (8 ασίστ), Μπομπουά, Μπαλμπάι, Μότουμ 5, Μοερμάν 12 (8ρ), Πλάις 8, Μίτσιτς 10 (5 ασίστ), Άντερσον 5, Ντάνστον 11, Σίμον 13.
Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 8 (5ρ, 3 ασ, 2κλ), Γουίλιαμς - Γκος 7 (5 λάθη), Τουπάν 2, Τίμα, Μιλουτίνοφ 12 (8ρ), Στρέλνιεκς 14 (5ρ), Βεζένκοφ 4, Πρίντεζης 7 (2/7 σουτ, 6ρ), Παπανικολάου 7, Λεντέι 4.