Η Αλκμάαρ έδωσε το πρωτάθλημα στον Άγιαξ

Η Αλκμάαρ επικράτησε με 1-0 της PSV και έβαλε τέλος στην υπόθεση τίτλος του πρωταθλήματος Ολλανδίας μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τίλ στο 49ο λεπτό μετά από ασίστ του Σούντιενς.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και απείλησαν δύο φορές στα πρώτα 25 λεπτά με τους Ντε Γιόνγκ και Γκάκπο.
Η PSV αντέδρασε και με τους Στενγκς, Τιλ και Σούντιενς δημιούργησε
απειλή για την εστία του Ζουτ.

Μετά το γρήγορο γκολ του Τιλ στο δεύτερο ημίχρονο ο Στενγκς είχε και δοκάρι για να αυξήσει την απόσταση των ομάδων.
Δύο καλές ευκαιρίες του Μάλεν και μία του Ανχελίνιο και τον Γκούντμπουντσον να διώχνει πάνω στη γραμμή ακολούθησαν για την Αϊντχόφεν που όμως δεν κατάφερε να σκοράρει για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα.

Η ήττα της PSV σε συνδυασμό με τη νίκη του Άγιαξ απέναντι στην Ουτρέχτη, έδωσαν από την προ-τελευταία αγωνιστική τον τίτλο στον «Άιαντα».
Η Αλκμάαρ τερμάτισε στην 4η θέση και θα αγωνιστεί στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου.