Η Αιντχόφεν εύκολα 3-0 την Ντε Χάαγκ (video)

Η PSV Αιντχόφεν δεν αντιμετώπισε προβλήματ από την Ντε Χάαγκ στο Φίλπς Στάντιον και στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ερεντιβίζιε επικράτησε εύκολα κι άνετα με 3-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λουκ Ντε Γιόνγκ ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, ένα στο 5ο λεπτό μετά από σέντρα του Αρίας κι ένα δύο λεπτά μετά με…κόντρα μετά από άστοχη απομάκρυνση του Νικ Κάπιερς.

Στο 34ο λεπτό ο Μπέργκουιν ανατράπηκε από τον Κάιπερς με τον
διαιτηττή του αγώνα Μπιορν Κάιπερς να δείχνει το σημείο του πέναλτυ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάρκο Φαν Γκίνκελ που έκανε το 3-0 με το 10ο φετινό του γκολ.

Στην επανάληψη η Ντε Χάαγκ έμεινε με δέκα παίκτες στο 80ο λεπτό όταν μετά από φάουλ στον Λοθάνο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο κεντρικός αμυντικός της Τόμας Μέισνερ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία στο 84’ να κάνουν το 4-0 όταν η κεφαλιά του Ισιμάτ Μιρίν βρήκε το κάθετο δοκάρι.

Η Αιντχόφεν πήγε στους 43 βαθμούς και…εύχεται να έρθει ισόπαλο το ματς της Άλκμααρ με τον Άγιαξ για να φύγει και από τους δύο, επτά βαθμούς.