Γρανάδα – Λας Πάλμας 1-1: Χαμένοι οι νησιώτες

Η Λας Πάλμας είχε τις ευκαιρίες, η Γρανάδα το γκολ. Ο Πολωνός Πιατκόφσκι μόλις στην δεύτερη παρουσία του στην 11αδα της Γρανάδα αποβλήθηκε στο 21ο λεπτό για μαρκάρισμα στον Μουνίρ και στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να σκοράρει με τον Μέντες να σκοράρει για πρώτη φορά στην Ισπανία (1-0, 43ο λεπτό) μετά από στατική φάση του Ρουίθ. Η Λας Πάλμας είχε πολλές τελικές με κορυφαία φάση το δοκάρι του Ροντρίγκεθ στο 26ο λεπτό και το τετ α τετ του Σάντρο Ραμίρεζ.

Η Λας Πάλμας στο δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα ανέβασε το ποσοστό της κατοχής αλλά δεν είχε την ουσία. Χωρίς να απειλεί κυκλοφορούσε την μπάλα, όμως η Γρανάδα ήταν άψογα οργανωμένη στα μετόπισθεν. Το μόνο που κατόρθωσε ήταν να σκοράρει και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με την αλλαγή του Πιμιέντα, Πεχίνιο (1-1, 69ο λεπτό).