Γκραν γκινιόλ στη Σύρο, απόδραση με Χαντ για την Κηφισιά

Ματς θρίλερ 145 λεπτών είδαν οι Συριανοί με την Κηφισιά να χάνει την ευκαιρία να πάρει καθαρό τρίποντο ωστόσο με τα σερβίς του Σπυριούνη στο πέμπτο σετ απέδρασε με πολύτιμη νίκη με 3-2 σετ (25-23, 25-20, 32-34, 24-26, 15-11).

Όπως μαρτυρά και η διακύμανση των σετ η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το …φιλί της ζωής για την Κηφισιά το έδωσε ο Σπυριούνης στο τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε
με 11-10 αλλά το σερβίς του Σπυριούνη έκανε την ανατροπή. Με άσσο και δύο «πέναλτι» έδωσε σερί 3-0 για το 13-11 και ο Ρεκ με τον Χαντ έκλεισαν τον αγώνα με 15-12. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Χαντ ο οποίος με 24 πόντους κράτησε όρθια την Κηφισιά. Πρόκειται για την 4η σερί νίκη της ομάδας του Ζαλμά στο πρωτάθλημα και την έκτη συνολικά που την ανέβασε στους 16 βαθμούς μαζί με τον Ηρακλή. Αντίθετα ο Φοίνικας για δεύτερη συνεχή αγωνιστική ηττήθηκε με 3-2 σετ και σε συνδυασμό με τις νίκες του Παναθηναϊκού και του Παμβοχαϊκού έπεσε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Είναι ο έβδομος συνεχόμενος αγώνας των δύο ομάδων που κρίνεται στο τάι μπρέικ και η δεύτερη χρονιά που η Κηφισιά φεύγει νικήτρια με το ίδιο σκορ από την Σύρο. Επίσης ο Νίκος Ζαλμάς έγινε η πρώτος προπονητής που νίκησε τις ομάδες του μέσα στην ίδια σεζόν καθώς ως προπονητής του Φοίνικα στην Α΄ φάση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς στην αρχή της σεζόν νίκησε την Κηφισιά στο Ρέντη με 3-1 σετ.

Οι πόντοι του ΑΟ Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 3 άσσοι, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του Α. Ο. Π. Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 58 επιθέσεις, 45 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 6π. (2/5επ., 4 άσσοι), Αδάμ 1 (1 μπλοκ), Εβάντρο 21 (18/46επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 20%αρ.), Βουλκίδης 8 (6/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καϊσλασάλο 30 (27/41, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 14 (13/22, 1 μπλοκ, 61%υπ., 33%αρ.) / Βελούδης (λ. - 47%υπ., 31%αρ.), Φωτιάδης, Λέσκοφ 1 (1 μπλοκ), Μήλης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 11 (9/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 69%υπ., 38%αρ.), Ρεκ 8 (4/9, 4 μπλοκ), Χαντ 27 (24/48, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης 17 (14/42, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 21%αρ.), Λόπαρ 10 (6/7, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. - 58%υπ., 27θ%αρ.), Λάανε, Γκούζντα, Ρούσης, Μπέλος 1 (1/1).