Γκέλαρε με ανύπαρκτο πέναλτι η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε κόντρα στην Έβερτον αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι «φάντασμα» για το τελικό 1-1.

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ η ομάδα του Κλοπ ήθελε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και να περάσει στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό με υπέροχο τέρμα του Σαλάχ. Ωστόσο, στην επανάληψη η ομάδα του Άλαρνταις κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια χάρη σε ανύπαρκτο πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής στο 76ο λεπτό, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Ρούνεϊ.

Με αυτή την ισοπαλία η Λίβερπουλ έφτασε τους 30 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση ενώ η Έβερτον έφτασε τους 19 πόντους και τη δέκατη θέση.