Πέρασε ατσαλάκωτος από τη Σύρο ο ΠΑΟΚ

Χωρίς …γρατζουνιά πέρασε από τη Σύρο ο ΠΑΟΚ. Οι πρωταθλητές, χωρίς να πιάσουν σπουδαία απόδοση, έχοντας αποτελεσματικό τον Πελεκούδα (10/14 επιθέσεις) εκμεταλλεύτηκαν την κακή μέρα του Φοίνικα και έφθασαν στη νίκη με 3-0 σετ (25-22, 27-25, 25-22).

Οι Συριανοί έδειξαν κουρασμένοι από το ευρωπαϊκό ταξίδι. Δεν είχαν φρεσκάδα και καθαρό μυαλό, κάτι που αποδεικνύεται από τα 23 συνολικά λάθη που έκαναν σε 3 σετ
(15 χαμένα σέρβις). Ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ, 11η στην ιστορία των 21 αναμετρήσεων. Πρώτος σκόρερ των Σαλονικιών ήταν ο Ερνάντο Γκόμεζ με 14 πόντους (11/26 επιθέσεις).

Ανατροπή με Παντακίδη

Το πρώτο σετ ήταν σετ ανατροπών. Ο ΠΑΟΚ με ζεστό Γκόμεζ προηγήθηκε 8-6 αλλά με πολλά λάθη στην υποδοχή και ανύπαρκτο μπλοκ βρέθηκε να χάνει 12-8 (σέρβερ ο Γάτσης) και 16-11. Εκεί άρχισε να ξυπνάει ο ΠΑΟΚ βελτιώνοντας το μπλοκ του και το σερβίς του. Με σέρβερ τον Ολλανδό Γκιγιόν μείωσε στους 2 (16-14) και με 2 μπλοκ (Γκιγιόν-Γκόμεζ) ισοφάρισε (20-20). Τη διαφορά όμως την έκανε το σερβίς του Παντακίδη ο οποίος με δύο άσσους ανέβασε την διαφορά στο +3 για να κλείσει το σετ με 25-22 με επίθεση Πελεκούδα.

Λυτρωτής Σαφράνοβιτς

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ διόρθωσε τις αδυναμίες του πρώτου (μπλοκ-υποδοχή) και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Με πολύ πρώτο χρόνο (Πελεκούδα κυρίως) από τον Βάλκιερς προηγήθηκε 9-5 και 17-12 με άσσο του Γκιγιόν. Ο Φοίνικας αντέδρασε και μείωσε στον πόντο, 20-21 με τον Γιορντάνοφ να εκμεταλλεύεται την κακή υποδοχή του Παπαδημητρίου. Ο άσσος του Τερζή στον Ζήση έγραψε το 23-20 με τον ΠΑΟΚ να έχει τρία σετ μπολ όταν ο Ηλίας έχασε σέρβις. Δύο όμως μπλοκ των Συριανών σε Σαφράνοβιτς (Πέτερλιν) και Γκόμεζ (Μαρούλης) έφεραν το σκορ στην ισοπαλία (24-24). Εκεί έπιασε …δουλειά ο Σαφράνοβιτς. Πήρε συνολικά τους 3 τελευταίους πόντους του ΠΑΟΚ και έβαλε την υπογραφή του στην κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Με άγχος το τρίτο

Ο ΠΑΟΚ στο τρίτο βρέθηκε να προηγείται με 16-9 και έδειχνε ότι θα καθάριζε εύκολα το ματς. Η επανάπαυση των πρωταθλητών όμως έδωσε δικαίωμα στους Συριανούς να αντεπιτεθούν και με σερί 7-1 να φθάσουν στον πόντο (16-17) το σετ. Ο Σωτηρίου μπήκε στην θέση του Ολλανδού Γκιγιόν, ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολους πόντους με τον Γκόμεζ και το σετ έληξε με 25-22 για το τρίποντο των πρωταθλητών.

Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 3 (3 μπλοκ), Λινζ 14 (13/22 επ., 1 άσσος, 23% υπ. - 15% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (18/31 επ., 1 μπλοκ), Πέτερλιν 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 33% άριστες), Γάτσης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 45% υπ. - 18% άριστες), Σούρδι (45% υπ. - 18% άριστες), Ηλίας, Πεντίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Σταυρακάκης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 14 (11/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες), Γκιόν 10 (6/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 77% υπ. - 38% άριστες), Παντακίδης 2 (2 άσσοι), Τερζής 1 (άσσος), Σωτηρίου 2 (2/4 επ., 33% υπ. - 33% άριστες).