«Γεύτηκε» την χαρά της νίκης ο Απόλλωνας (video)

Η 14η αγωνιστική έμελλε να είναι και η τυχερή για τον Απόλλωνα που κατάφερε να σημειώσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, νικώντας με 1-0 στην Ριζούπολη την Ξάνθη.

Οι γηπεδούχοι άξιζαν το τρίποντο, ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία και τις φάσεις απέναντι σε μια κάκιστη Ξάνθη που σε όλο τον αγώνα κατάφερε να δημιουργήσει μόλις μια ευκαιρία.

Ο Απόλλων είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε μπάλα, και προσπάθησε ν’ απειλήσει χωρίς να
χάσει την σπουδαία ευκαιρία.

Η Ξάνθη από την άλλη πλευρά πρόσεξε τα νώτα της και προσπάθησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση, χωρίς όμως να καταφέρει να γίνει απειλητική.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στο 6’ όταν ο Ελ Χέλβε μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

Στο 26’ ο Απόλλων απείλησε και πάλι με σουτ του Μπετινέλι έξω από την περιοχή που έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά μετά ο Ντεφεντερίκο μπήκε στην περιοχή σούταρε αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Ξάνθη είχε την πρώτη καλή της στιγμή στο 36’ αλλά το σουτ του Ντουρίτσκοβιτς έξω από την περιοχή έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον.

Στην επανάληψη η ανωτερότητα του Απόλλωνα μετατράπηκε σε ουσία στο 59’.
Ο Σικαμπάλα πέρασε όμορφη μπαλιά στον Μπετινέλι που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε όμορφα τον Ζίφκοβιτς για το 1-0.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας πρόσεξε τα νώτα του, έκλεισε τους χώρους για να κρατήσει το σκορ.

Η Ξάνθη την ίδια στιγμή έδειξε διάθεση να κυκλοφορήσει την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις επικίνδυνες στην εστία του Χουάντερσον.

Μετά το γκολ η επόμενη φάση στο ματς ήταν στο 83’ όταν ο Σικαμπάλα μετά από ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε από τα πλάγια έφυγε άουτ.

Στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να κάνει φάση και το ματς έφτασε στο τέλος του με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την πρώτη του επιτυχία.