Φιορεντίνα – Κλαμπ Μπριζ 3-2: Αγχώθηκαν, αλλά νίκησαν οι «βιόλα» (video+highlights)

Φιορεντίνα και Κλαμπ Μπριζ αναμετρήθηκαν για το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών για το Conference League. Το γκολ του Σοτίλ στα πρώτα λεπτά έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς για τη νίκη στον πρώτο ημιτελικό.

Το ματς

Οι «βιόλα» βρήκαν το γκολ μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Σοτίλ να στέλνει την μπάλα «συστημένη» στην εστία του Τζάκερς. Στο 17’ η Κλάμπ Μπριζ κερδίζει πέναλτι μετά από εξέταση του

VAR, ο Φανάκεν ανάλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε. Στο 19’ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν με τον Γκονζάλες, αλλά ο παίκτης των «βιόλα» δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 37’ η Φιορεντίνα βρήκε το γκολ που της έδωσε τη νίκη με τον Μπελότι να εκμεταλλεύεται μια χαμένη μπαλιά και να ανατρέπει την κατάσταση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τον διαιτητή να σφυράει για τελευταία φορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για άλλο ένα γκολ. Στο 61’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ονιεντίκα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν αριθμητικό πλεονέκτημα. Δύο λεπτά μετά, οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Τιάγκο να παίρνει την ασίστ από τον Σπίλερς και να φέρνει το ματς στα «ίσα». Στις καθυστερήσεις η λύτρωση ήρθε για τους γηπεδούχους. Ο Εντζολά πήρε την μπάλα και χωρίς να το σκεφτεί, σκόραρε και έδωσε τη νίκη για τους «βιόλα». Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 3-2 και οι γηπεδούχοι έχουν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό.

Φιορεντίνα (Β. Ιταλιάνο, 4-2-3-1): Τερατσιάνο- Ντόντο. Κουάρτα, Ρανιέρι, Μπιράγκι- Αρτ. Μέλο (70’ Μ. Λόπεζ), Μποναβεντούρα- Γκονζάλες, Σοτίλ (52’ Κουαμέ), Μπελτράν (70’ Ικόνε)- Μπελότι

Κλάμπ Μπρίζ(Ν. Χάγεν, 4-4-2): Τζάκερς- Μέιγερ, Μέχελε, Σπίλιρς, Σάμπε- Χούτγκλα (79’ Βέτελσεν), Ονιεντίκα, Οντόι, Σκόρας (65’ Νίλσεν)- Φανάκεν, Τιάγκο