Φιλιππίνες-Κίνα 96-75: «Δώρο» του Κλάρκσον η νίκη της…τιμής για τους διοργανωτές

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον πήρε το… «όπλο» του στην τρίτη περίοδο του τελευταίου αγώνα των Φιλιππίνων στο 19ο Παγκόσμιο κύπελλο 2023 και πετυχαίνοντας 16 συνεχόμενους πόντους “εκτόξευσε” την διαφορά του σκορ στους 22 πόντους (73-51) και οδήγησε την εθνική ομάδα των διοργανωτών στην πρώτη και μοναδική νίκη τους.

Ο Κλάρκσον ήταν…σνόμπ στο πρώτο ημίχρονο και είχε 9 πόντους, αλλά τελείωσε το παιχνίδι με 34 πόντους και εξαιρετική στατιστική, παίζοντας… μονό κόντρα στην πεντάδα της Κίνας που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Ο έτερος ΝΒΑer του αγώνα, ο Κάιερ

Λι σημείωσε 17 πόντους για την Κίνα. Αμφότερες οι δθο ομάδες από την Ασία θα παίξουν σε προολυμπιακά τουρνουά για την διεκδίκση πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες και ενώ στο ημίχρονο του δικού τους αγώνα, πληροφορήθηκαν την νίκη της Ιαπωνίας επί του Πράσινου Ακρωτηρίου που έδωσε την απευθείας πρόκριση στο Ολυμπιακό τουρνουά για τους Γιαπωνέζους που ήταν επίσης συνδιοργανωτές του Μουντομπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 16-16, 39-40, 73-51, 96-75