Φιλιππίνες-Ανγκόλα 70-80: «Ζωντανοί» Αφρικανοί, με το ενάμιση πόδι εκτός συνέχειας οι διοργανωτές

Η Ανγκόλα άρχισε το παιχνίδι πολύ άσχημα, βρέθηκε πίσω με 11 πόντους διαφορά (29-18) στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους βρήκε λύσεις και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-33.

Οι Φιλιππίνες άντεξαν στη τρίτη περίοδο, παρότι κυνηγούσαν όλη την ώρα στο σκορ με τον Κλάρκσον (21 πόντοι, 7/22 σουτ, 7 ασίστ), να τους κρατάει κοντά.

Στη τελευταία περίοδο όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν τύχη και δεν μπόρεσαν να βάλουν κανένα τρίποντο, πράγμα που αποδείχθηκε καταστροφικό. Η Ανγκόλα άντεξε και την τελευταία αντεπίθεση, όταν οι Φιλιππίνες μείωσαν στους

πέντε πόντους (68-73) και πήραν την πολύτιμη νίκη στον «τελικό».

Ο πρώτος όμιλος έχει διαμορφωθεί πλέον ως εξής:

Δομινικανή Δημοκρατία 2-0Ιταλία 1-1Ανγκόλα 1-1Φιλιππίνες 0-2

Την Τρίτη (29/08) η Ανγκόλα παίζει την πρόκριση με την Δομινικανή Δημοκρατία (11:00, Novasports) και λίγη ώρα μετά οι Φιλιππίνες υποδέχονται τους Ιταλούς (15:00, Novasports). Οι Φιλιππίνες θέλουν νίκη της Δομινικανής Δημοκρατίας επί της Ανγκόλας και έπειτα επικράτηση με 24 πόντους διαφορά για να προκριθούν ως δεύτερες. Ουτοπικό σενάριο…

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 33-36, 52-56, 70-80