Φιλική τέσσαρα της Ντόρτμουντ (video)

Φιλική τεσσάρα έριξε η Μπορούσια Ντόρτμουντ στην Αλεμάνια Άαχεν σε έναν αγώνα που ο Λουσιάν Φαβρ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που μέχρι τώρα δεν είχαν αγωνιστεί.

Ο Βάνερ στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Βεστφαλούς, που έπαιζαν με τα κόκκινα, ενώ στο 25’ ο Αμέτοφ έκανε το 0-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μάριο Γκέτσε στο 67’ και ο Μαξ Φίλιπ στο 76’ πέτυχαν τα άλλα δύο τέρματα για το τελικό 0-4.

Ντόρτμουντ: Χιτζ – Τόλιαν (Ρόντε 46’), Τόπρακ (Σέχελμαν 60’), Πίπερ, Βάνερ, Βάιγκλ (Κονατε 79’), Νταχούντ, Αμέτοφ (Μπάξμαν 71’), Γκέτσε, Μπούρνιτς, Φίλιπ.

Από το φιλικό απουσίασαν οι Ακάνζι, Μπούρκι, Καγκάβα, Πούλισιτς, Ρόις, Σμέλτσερ, Βολφ, Αλκάθερ, Ντιλέινι, Χακίμι, Σάντσο, Βίτσελ.