Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 59-62: “Γλυκό” φινάλε με διπλό στην Πόλη!

Με τρίποντο του Μέικον στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 62-59 της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη στο τελευταίο του φετινό ευρωπαϊκό ματς. Σπουδαίο ματς ο Παπαγιάννης (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), πρώτος σκόρερ των Πράσινων ο Παπαπέτρου (21 πόντοι), καθοριστικός ο Μέικον στο δεύτερο ημίχρονο (12 πόντοι).

Απέφυγε το Τριφύλλι την τελευταία θέση στην κατάταξη και πέρασε στη βαθμολογία τη Βιλερμπάν και τη Ζάλγκιρις, πλήγμα με τον Σαντ – Ρος,

ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πρώτο μέρος.

Πράσινη επικράτηση

Οι Πράσινοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι, κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους μετά από μια δυναμική εκκίνηση της Φενέρμπαχτσε και με ένα σερί 7-0 έφτασαν να προηγούνται 14-12 των Τούρκων, ενώ το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα δύο πόντων (22-20) με τον Έβανς να έχει εξαιρετική επιθετική παρουσία (έξι πόντοι).

Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα του με ηγέτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους στο πρώτο μέρος, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης κατέβασε 7 ριμπάουντ. Το Τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων (38-32) και καρπώθηκε την καλή του επιθετική παρουσία.

ΠΗΓΗ: In Time Sports

“Ξύπνησε” στην τελευταία περίοδο

Αγνώριστος ήταν στο επιθετικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που επέτρεψε στη Φενέρμπαχτσε να καλύψει τη διαφορά και να πάρει προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (49-44). Οι Πράσινοι σκόραραν μόλις έξι πόντους στην τρίτη περίοδο, “μπλόκαραν” επιθετικά και είδαν τους Τούρκους να βρίσκουν τις λύσεις.

Το Τριφύλλι κατάφερε να μπει και πάλι στο… παιχνίδι στην τελευταία περίοδο με τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να καθοδηγούν τους συμπαίκτες τους. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα (59-58). Ο Βέσελι με μια βολή ισοφάρισε σε 59-59 και ο Μέικον με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 62-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 2 (6 ριμπάουντ), Χάζερ, Μαχμούτογλου 2 (1/9 σουτ), Σταρκς, Χένρι 16 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Πιερ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Βέσελι 20 (8/12 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ 4, Πολονάρα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 12 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 14 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης 2 (1/8 σουτ), Παπαπέτρου 21 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 2 (1/6 σουτ), Χουγκάζ, Έβανς 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 3 (1)