Φέγενορντ – ΑΖ Άλκμααρ 2-1: Άλμα τίτλου με ανατροπή στο 90′! (hls)

Με γκολ του Πέντερσεν στο 90ο λεπτό, η Φέγενορντ έκανε την ανατροπή και κέρδισε εντός έδρας την ΑΖ Άλκμααρ με 2-1, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα στην “κούρσα” τίτλου στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα από το Ρότερνταμ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Ντίλροσαν. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Τζάχανμπακς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και στο δραματικό φινάλε της αναμέτρησης, ο Πέντερσεν

με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στην εκπνοή του αγώνα!

Στο βασικό σχήμα της ΑΖ Άλκμααρ βρέθηκαν οι Βαγγέλης Παυλίδης και Παντελής Χατζηδιάκος και αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Η Φέγενορντ βρίσκεται στην πρώτη θέση της κατάταξης και πλέον έχει διαφορά πέντε βαθμών από τη δεύτερη στη βαθμολογία ΑΖ Άλκμααρ και έξι από τον τρίτο Άγιαξ (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο).