Εξέλσιορ – Αϊντχόφεν 1-6: Την σάρωσε με Σίμονς MVP (hls)

Σαρωτική παρουσιάστηκε η PSV κόντρα στην Εξέλσιορ στο Ρότερνταμ με την ομάδα του Ρουντ Βαν Νίλστερόι να επικρατεί με 6-1. Η PSV κατάφερε να σκοράρει μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με το πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Βέερμαν. Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν γρήγορα το σοκ και στο 12΄άγγιξαν το 1-1 αλλά ο Μπενίτες έκανε την απόκρουση του αγώνα κρατώντας το 1-0. Κόντρα στη

ροή του αγώνα, αφού η Εξέλσιορ ήταν αυτή που πίεζε ψάχνοντας την ισοφάριση, ο Σανγκαρέ με κεφαλιά έκανε το 2-0 που αποτέλεσε και το ψαλίδι που έκοψε τα φτερά των γηπεδούχων. Πριν φύγει το ημίχρονο ήρθε και τρίτο γκολ για την ομάδα του Νίστελροϊ και πάλι με τον Σανγκαρέ που από γύρισμα του Γκάκπο με γυριστό έκανε το 3-0.

Άλλα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος

Με τον Τσάβι Σίμονς η Αϊντχόφεν έκανε εξαιρετικό, επιθετικά, δεύτερο μέρος, αφού δεν είναι μόνο τα τρία γκολ που πέτυχε, δύο από τον 19χρονο μεσοεπιθετικό κι ένα από τον Γκάκπο, αλλά έφτιαξε και πολλές ευκαιρίες.

Η Εξέλσιορ σκόρερ το ένα και μοναδικό της γκολ στο 74ο λεπτό με τον Χόρεμανς αλλά ως εκεί.