Έβερτον-Μπράιτον 1-1: Μοιραίος ο Γιάνγκ (highlights)

Ιδιαίτερα κλειστό παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά στο “Γκούντισον Παρκ”. Η Έβερτον μπήκα καλύτερα, πίεσε αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο και αφού έχασε μια ευκαιρία με τον Ντουκουρέ στο 3ο λεπτό, πήρε προβάδισμα στο σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Μικολένκο βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και χρειάστηκε δύο προσπάθειες για να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μπράιτον. Σημείωσε το 1-0 με το 2ο γκολ της κσαριέρας του με τη φανέλα της Έβερτον.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους στην επανάληψη και σημιούργησαν προϋποθέσεις

πιέζοντας αρκετά την Έβερτον. Ο Ντανκ εκτέλεσε φάουλ και ο Πίκφορντ απομάκρυνε δύσκολα στο 55′, εν΄β ο Γκρος σούταρε άουτ 12 λεπτά αργότερα. Στο 71′ ο Ζοάο Πέδρο δεν βρήκε στόχο κάτι που έγινε όταν ο Μιτόμα επιχείρησε σέντρα στην περιοχή στο 84ο λεπτό και στην προσπάθεια να απομακρύνει ο Άσλεϊ Γιάνγκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ διαμορφώνοντας με αυτογκόλ το τελικό αποτέλεσμα (1-1) λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Δεύτερη ισοπαλία στα τελευταία τρία ματς για τη Μπράιτον και δεύτερη από την αρχή της σεζόν για την Έβερτον.