Έβερτον-Μπέρνλι 3-1: Επιβλητικά τα «ζαχαρωτά» (hls)

Η ομάδα του Μπενίτεθ ήταν εξαιρετική επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αξιοποίησαν τρεις εξ αυτών και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να αιφνιδίασαν την Έβερτον ανοίγοντας το σκορ με τον Μι στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως τα «ζαχαρωτά» έδειξαν χαρακτήρα και στη συνέχεια ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Αρχικά ισοφάρισαν (1-1) στο 60′ με τον Κιν και μόλις πέντε λεπτά αργότερα πήραν προβάδισμα (2-1), το τέρμα σημείωσε ο Τάουνσεντ.

Τέλος, στο 66ο λεπτό του αγώνα «κλείδωσαν» τη νίκη με το γκολ του Γκρέι (3-1).

Μετά τον σημερινό αγώνα (13/09) η Έβερτον βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς, ενώ η Μπέρνλι στην 18η με 1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Έβερτον: Πίκφορντ, Μίνα, Κιν, Γκόντφρι (Γκόμεζ 61′), Κόουλμαν, Άλαν, Ντουκουρέ, Ντίνιε, Τάουνσεντ, Γκρέι (Ιβόμπι 87′), Ριτσάρλισον (Ροντόν 81′)

Μπέρνλι: Πόουπ, Μι, Τέιλορ, Ταρκόφσκι, Λόουτον, ΜακΝέιλ, Γουέστγουντ, Μπρόουνχιλ, Γκούντμουντσον (Λένον 76′), Μπαρνς (Βίδρα 76′), Γούντ (Ροντρίγκες 86′)