Έτοιμος για στέψη ο Ολυμπιακός

Δύο σετ μακριά από την κατάκτηση της πρώτης κούπας της χρονιάς βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη με 3-1 σετ (22-25, 25-20, 26-24, 25-18) επί του Φοίνικα Σύρου στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε απόψε στο κατάμεστο γυμναστήριο «Δ.Βικέλας» της Ερμούπολης.

Οι συριανοί προηγήθηκαν
1-0 σετ αλλά ο Ολυμπιακός με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση νίκησε 3-1 σετ και στον δεύτερο τελικό που θα γίνει το προσεχές Σάββατο (26/1, 18.30) στο Ρέντη θα έχει την ευκαιρία με μόλις δύο σετ να κατακτήσει τον πρώτο εφετινό τίτλο και να κάνει φιέστα για τον έκτο τίτλο του στη διοργάνωση. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό και δυνατό βόλεϊ, ενώ το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποίο πήρε ο Ολυμπιακός 26-24.

Ο Φοίνικας είχε ισοφαρίσει 24-24 αλλά το μπλοκ του Σμιτ και η λάθος επίθεση του Εβάντρο έδωσαν στους «ερυθρόλευκους» το σετ με 26-24 και μαζί και το προβάδισμα με 2-1 σετ. Κορυφαίοι του Φοίνικα ήταν οι Καϊσλασάλο, Παπαδόπουλος και του Ολυμπιακού οι Αλεξίεφ, Κουμεντάκης όπως και οι βασικοί κεντρικοί του Ανδρεάδης, Πετρέας.

Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 27% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 21 (19/35 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (8/12 επ., 43% υπ. - 35% άριστες) / Βελούδης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Φωτιάδης, Αδάμ, Μήλης 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 18 (13/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Κουμεντάκης 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ραούβερντινκ 5 (5/6 επ.).