Εθνική Νέων: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα από την Ιταλία και στο φάσμα πρόωρου αποκλεισμού

Η Εθνική Νέων γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα (89-78) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα και συνεχίζει χωρίς νίκη, ύστερα από τις δυο πρώτες αγωνιστικές, παρά την βελτιωμένη εικόνα που είχε, συγκριτικά με το παιχνίδι της πρεμιέρας, κόντρα στο Ισραήλ.

Οι Νέοι αντιμετωπίζουν την Πορτογαλία, την Δευτέρα (18/7) στην 3η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων και πρέπει να νικήσουν με διαφορά πόντων, ώστε σε πιθανή τριπλή ισοβαθμία να προκριθούν στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Πορτογαλία επικράτησε του Ισραήλ

με 90-86.

Η βαθμολογία του Β’ ομίλου: Ιταλία 2-0 (160-145), Πορτογαλία 1-1 (157-157), Ισραήλ 1-1 (155-155), ΕΛΛΑΔΑ 0-2 (143-158)

Η ελληνική ομάδα διατήρησε εύθραστο προβάδισμα στο σκορ, μέχρι το 28′ και μέχρι το 38′ (76-75) διεκδικούσε την νίκη, αλλά οι Ιταλοί πήραν καλύτερες αποφάσεις στην επίθεση τους και πέτυχαν σερί 13-3 στα δυο τελευταία λεπτά. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκαναν κατάχρηση στα τρίποντα (3/17).

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Νετζήπογλου με 18 πόντους, ενώ ο Μαντζούκας ολοκλήρωσε με double-double (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Κολοβέρος σκόραρε 13. Για τους Ιταλούς, πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μπόλιο με 19 πόντους (6 ασίστ, 4 ριμπάουντ), ενώ ο Οκέκε που ήταν καθοριστικός στο τρίτο δεκάλεπτο, τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-21, 38-41, 63-60, 89-78