Εθνική γυναικών χάντμπολ: Τα θετικά και ο στόχος με Βοσνία

Η Εθνική Γυναικών έχασε με 32-20 από την πανίσχυρη Ρουμανία στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης στη 2η αγωνιστική των προκριματικών του ΕURO 2024, δίνοντας τα πάντα για 60 λεπτά.

Σε αυτό στάθηκε τόσο ο προπονητής της, Μενέλαος Δανήλος, όσο και η Κατερίνα Μανιά, με τους δυο τους να τονίζουν πως στόχος τους στα δύο ματς με τη Βοσνία (28 Φεβρουαρίου και 2 Μαρτίου) είναι η νίκη.

Αναλυτικά:

Μενέλαος Δανήλος (Ομοσπονδιακός τεχνικός): «Ξέραμε ότι ήταν πολύ δύσκολο να ήμασταν 60 λεπτά ανταγωνιστικοί

με τη Ρουμανία. Κάνοντας μια αποτίμηση και των δύο αγώνων με Κροατία και Ρουμανία, υποσχεθήκαμε ότι θα είμαστε μέσα στο γήπεδο από το 1ο έως το 60ο λεπτό και το κάναμε. Πρέπει να κρατήσουμε όλα τα θετικά στοιχεία, να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας και να πάμε στα δύο σημαντικά παιχνίδια με τη Βοσνία με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες».

Κατερίνα Μανιά (διεθνής αθλήτρια): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το γνωρίζαμε από την αρχή. Πιστεύω πως όλα τα κορίτσια δώσαμε το 100%, κάναμε το καλύτερο δυνατό. Συνεχίζουμε στο στόχο μας στα δύο ματς με τη Βοσνία, τα οποία θέλουμε να είναι νικηφόρα».