Εσπανιόλ – Βιγιαρεάλ 0-0: Κόλλησαν ξανά

Στην Βαρκελώνη η Εσπανιόλ υποδέχτηκε τους φιλάθλους της μετά από ένα χρόνο στα σαλόνια της La Liga Sadander με τον Νταβίντ Λόπεθ να σηκώνει το τρόπαιο του πρωταθλητή που κέρδισε την περασμένη σεζόν. Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι και εξαιρετικό ρυθμό οι δύο ομάδες κόλλησαν ξανά στην ισοπαλία χωρίς σκορ. Η Εσπανιόλ έφτασε στους δύο βαθμούς μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα στην Παμπλόνα (0-0), ενώ η Βιγιαρέαλ είχε αναδειχτεί ισόπαλη στην έδρα της με την Γρανάδα (0-0).

Μοιρασμένες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες και στο πρώτο

αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Εσπανιόλ να σκοράρει στις καθυστερήσεις και το γκολ του Κινέζου Λι να ακυρώνεται σωστό για χέρι του επιθετικού των γηπεδούχων.

Εσπανιόλ (Βιθέντε Μορένο): Ντιέγκο Λόπεθ, Νταβίντ Λόπεθ (75′ Μπάρε),Καμπρέρα, Γκόμεθ, Πεδρόσα (46′ Ντιντάκ), Χιλ, Νταρντέρ, Πουάδο (67′ Μελαμέδ), Εμπάρμπα, Ντιματά (Λι), Ραούλ Ντε Τομάς

Βιγιαρεάλ (Ουνάι ‘Εμερι): Ρούλι, Μαντί, Αλμπιόλ, Φόιτ, Πεδράθα (61′ Εστουπινιάν), Καπού (87′ Πένια), Τριγέρος (61′ Κοκλέν), Μόι Γκόμεθ (67′ Χρόνεφελντ), Αλμπέρτο Μορένο (74΄Ράμπα), Χεράρδ Μορένο, Ντιά