Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ, 86-60 τον Κόροιβο

Δυο πολύ καλά δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τελευταίο, ήταν αρκετά για να δώσουν την νίκη στην ΑΕΚ απέναντι στον Κόροιβο με 86-60. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου Που επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την ήττα στην Ρόδο, ήταν ο Κέλσι Μπάρλοου.

ΑΕΚ και Κόροιβος συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, με την «Ένωση» να έχει ρυθμό στην επίθεση, όχι όμως και στην άμυνα. Έτσι μετά από 10 αγωνιστικά λεπτά το ταμπλό στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων έγραφε 26-19.
Αυτό που δεν έκαναν οι παίκτες του Μανωλόπουλου, στο πρώτο δεκάλεπτο, το έκαναν στο δεύτερο. Έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα και παράλληλα συνέχισαν την καλή προσπάθεια στην επίθεση. Οι παίκτες της ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο σημείωσαν 25 πόντους και δέχθηκαν 16 με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει 51-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δυο ομάδες να φτάνουν δύσκολα στο καλάθι, με τους γηπεδούχους πάντως να κρατούν την διαφορά που είχαν φτιάξει. Στην τελευταία περίοδο, η άμυνα της ΑΕΚ ήταν και πάλι σημείο αναφοράς, με την ομάδα της Αμαλιάδας να σκοράρει μόλις 9 πόντους και την «Ένωση» να φτάνει στην εύκολη νίκη με 86-60.

Ο Κέλσι Μπαρλοου είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ για την ΑΕΚ, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να σκοράρει 13, μοιράζοντας 3 ασίστ και κατεβάζοντας 4 ριμπάουντ. Πολύτιμη και η παρουσία του Μάικ Γκριν που είχε 12 πόντους. Για τον Κόροιβο, Ντεκόζι και Κάρσον σημείωσαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51 και 86-60.
ΑΕΚ: Τζέιμς 1, Γκριν 12 (2), Χάρις 6, Λαρεντζάκης 13 (2), Ελονού 8, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11 (1), Τσαλμπούρης 4, Μπάρλοου 14 (2), Αγραβάνης, Μωραϊτης 5 (1), Μαυροειδής 10.

Κόροιβος: Κάρσον 12, Σκουλίδας 8 (2), Ρούντρι, Ντίκερσον 4, Ντικόσι 12, Πόσλεϊ 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 2, Σαχπατσίδης 4, Σπυριδονίδης 4, Μπεκρής, Χάινς 7.