Ένας Κικάνοβιτς δε φέρνει την άνοιξη (video)

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Top-16 του Eurocup, επικρατώντας 83-74 της Μονακό. Βασίστηκε στην πολυφωνία της στην επίθεση, αλλά και στην περιφερειακή της άμυνα, καθώς ανάγκασε τους Γάλλους να σουτάρουν μόλις με 20% στο τρίποντο.

Αν εξαιρέσουμε την πρώτη περίοδο στην οποία οι Μονεγάσκοι έβρισκαν λύσεις κυρίως με τον Κικάνοβιτς, σε όλο το υπόλοιπο ματς η ομάδα του Ρενέσες ήταν καλύτερη. Βρήκε πρωταγωνιστή «από το πουθενά» τον Σνάιντερ, που από τους 5 πόντους μέσο όρο εκτοξεύτηκε
στους 16 με 6/6 σουτ, ενώ είχε άλλους 4 διψήφιους με τον Σίκμα να σταματά στους 17 πόντους.

Ο Λακόμπ προσπάθησε να ακολουθήσει επιθετικά τον Κικάνοβιτς από τη στιγμή που ο Βόσνιος κουράστηκε και έμεινε στους 26 πόντους, αλλά η άμυνα είχε ήδη προδώσει τη Μονακό. Κατάφερε πάντως να μειώσει 70-66 5.30 λεπτά πριν το τέλος. 8 αναπάντητοι πόντοι όμως για τους Γερμανούς μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του παιχνιδιού.