Ελλάς Βερόνα – Ίντερ 2-2: Η πρωταθλήτρια στραβοπάτησε

Στην αυλαία της Serie A, Ίντερ και Ελλάς Βερόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Μπορεί να προηγήθηκε αλλά η Βερόνα αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, ανέτρεψε το σκορ σε 2-1, αλλά η Ίντερ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ίντερ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Οι «νερατζούρι» βρηκαν το γκολ στο 10’ με τον Αρναούτοβιτς. Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τον Νόσλιν να ισοφαρίζει. Στο 32’

η Ίντερ παραλίγο να σκοράρει, αλλά ο Περίλι καθάρισε τη φάση. Στο 37’ έγινε η απόλυτη ανατροπή από τη Βερόνα με τον Σούσλοφ να κάνει το 2-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Ίντερ ισοφάρισε σε 2-2 με τον Αρναούτοβιτς, αφού συνεργάστηκε με τον Τουράμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι συνέχιζε να πιέζει. Στο 61’ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για να πάρουν προβάδισμα. Στο 69’ η Ίντερ προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, αλλά η άμυνα είχε την απάντηση για άλλη μια φορά. Στο 78’ ο Νζολίν απείλησε, αλλά οι «νερατζούρι» σταμάτησαν τον επιθετικό των γηπεδούχων. Στο 83’ η Ίντερ παραλίγο να σκοράρει, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις ο Αλέξις Σάντσες σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

Ελ. Βερόνα (Μ. Μπαρόνι): Περίλι- Τσατσουά, Κόπολα, Καμπάλ, Βινάγκρε- Μπελαχιάν, Σερντάρ- Λάζοβιτς, Σούσλοφ, Μίτροβιτς- Νόσλιν

Ίντερ (Σ. Ιντζάγκι): Αουντέρο- Κ. Αουγκούστο, Ατσέρμπι, Μπίσεκ- Ντι Μάρκο, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Φρατέσι, Ντούμφρις- Αρναούτοβιτς, Μ. Τουράμ