Έγραψε ιστορία ο Γιάννης, ήττα για τους Μπακς

Τα «ελάφια» μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και έδειξαν να ελέγχουν την κατάσταση (25-19), όμως η αντίδραση των Ρόκετς δεν άργησε να έρθει. Από τη στιγμή που η ομάδα του Χιούστον κατάφερε να περιορίσει τον Γιάννη, το σκηνικό άλλαξε και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε σε θέση οδηγού (50-48).

Οι Μπακς αντέδρασαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και πήραν εκ νέου το προβάδισμα (79-74), όμως δεν μπόρεσαν να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας και μοιραία η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ. Μάλιστα, η ομάδα του Γιάννη έπαθε «blackout» στην επίθεση, σκοράροντας μόλις

13 πόντους, με τους Ρόκετς να κάνουν την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Γκριν και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 97-92.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με double-double έχοντας 16 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής, με 7/15 δίποντα και 2/6 βολές, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να είναι ο κορυφαίος για τους Μπακς έχοντας 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος των Ρόκετς ήταν ο Τζέιλεν Γκριν με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Κέβιν Πόρτερ πρόσθεσε 18 πόντους και 7 ασίστ.