Ρόκετς - Μπακς 97-92: Θνητός Αντετοκούνμπο, ήττα στο Χιούστον και νέος τραυματισμός για Μίντλετον

Στη θεωρία, δεν ήταν από τα δύσκολα ματς που είχαν οι Μπακς μακριά από τη βάση τους. Στην πράξη, όμως, η μάχη με τους νεανικούς, ανταγωνιστικούς, σκληρούς και ταχύτατους Ρόκετς αποδείχθηκε πολύ ζόρικη για την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που τα ξημερώματα της Δευτέρας (12/12) ηττήθηκε στο Χιούστον με 97-92 μετά από ένα πάρα πολύ κακό 48λεπτο.

Στο 19-7 το Μιλγουόκι (12-3 εντός και 7-4 εκτός έδρας), που έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τους Μπόστον Σέλτικς για την κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας και το καλύτερο ρεκόρ στο NBA.

Ο Greek Freak δεν βρήκε χώρους, δεν βρήκε ρυθμό μετά από ένα ξέφρενο πρώτο τετράλεπτο στο ματς, είδε τον Κρις Μίντλετον να αποχωρεί με διάστρεμμα μετά από μόλις έξι λεπτά στον αγώνα και έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα και πάρα πολύ μακριά από τον μέσο όρο του. Μπήκε στο ματς με 31.9 και έβαλε τους μισούς (16), την ώρα που ο Χόλιντεϊ (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ) κι ο Πόρτις (17 πόντοι, 15 ριμπάουντ) ήταν τα μόνα δύο στηρίγματά του.

Στο 8-18 ανέβηκαν οι Ρόκετς (5-5 εντός και 3-13 εκτός έδρας), που πάλεψαν σαν αγρίμια απέναντι σε μία ανώτερου επιπέδου ομάδα, πίστεψαν στην νίκη και την πήραν με θράσος, με αθλητικότητα και με συγκλονιστικό πείσμα. Ο Τζέιλεν Γκριν με 30 πόντους και ο Κέβιν Πόρτερ με 18 ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, σε μία πραγματικά ομαδική προσπάθεια στην άμυνα που έπνιξε τα Ελάφια. Με τον Τζον Λούκας στον πάγκο κατέβηκε η ομάδα του Χιούστον, καθώς ο head coach Στέφεν Σάιλας θρηνεί τον χαμό του πατέρα του, Πολ Σάιλας.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, τα ξημερώματα της Τετάρτης (02:30) στο Fiserv Forum.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς σαν τρένο δίχως φρένα και πήρε παραμάζωμα τους Ρόκετς, με τον Μπουντενχόλζερ να τον τραβάει στον πάγκο μετά από μόλις έξι λεπτά. Δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στη δεύτερη περίοδο, είχε ωστόσο... μισό triple-double (11/6/4). Δεν του βγήκε τίποτα στο δεύτερο μέρος, δεν του βγήκε τίποτα στο φινάλε, ήταν το χειρότερο φετινό του βράδυ καθώς η ομάδα του δεν βρήκε ποτέ τρόπο για να ματσάρει το πείσμα και το θράσος των Ρόκετς. Όλα αυτά, το βράδυ που ξεπέρασε τους 15.000 πόντους στη δεκαετή καριέρα του στο NBA.

σε 36:46

56-36 οι πόντοι στη ρακέτα, 16-14 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 26-33 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 18-12 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 12-12 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), 11 εναλλαγές στο προβάδισμα και 11 ισοπαλίες είχε ο αγώνας που έγινε μπροστά σε 16.268 θεατές στο Toyota Center.

Ο αγώνας

Με τον Γιάννη να μπαίνει στο ματς με τρία καρφώματα, το ένα καλύτερο από το άλλο, οι Μπακς έδειξαν καλή πρώτη εικόνα. Δεν άφησαν τους Ρόκετς να... ενθουσιαστούν, είχαν το προβάδισμα (12-19 στο 8'), δεν βρήκαν όμως τρόπο για να φρενάρουν τον Τζέιλεν Γκριν που είχε 8 πόντους από 4/4 δίποντα.

Το 19-25 της πρώτης περιόδου άφηνε υποσχέσεις για μάχη, με τον Αντετοκούνμπο να έχει πάρει μόλις έξι λεπτά, να γυρίζει στην έναρξη της δεύτερης και να πηγαίνει αμέσως στον Σενγκούν. Σε διάστημα πέντε λεπτών οι γηπεδούχοι έτρεξαν επί μέρους 15-6 για να περάσουν μπροστά, με τους Μπακς να ενημερώνουν προς τα μέσα του δωδεκαλέπτου ότι ο Κρις Μίντλετον γύρισε τον αστράγαλό του και ήταν εκτός για το υπόλοιπο του ματς. Στο ημίχρονο (50-48) οι Ρόκετς δεν είχαν βολή, είχαν όμως 22/34 δίποντα, απέναντι στο 11/11 του Πόρτις και τους 16 του Χόλιντεϊ.

Οι Μπακς μπήκαν με περισσότερο πείσμα στο β' μέρος, όμως και πάλι οι Ρόκετς είχαν ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα για να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο Χόλιντεϊ συνέχισε να είναι ο πιο αξιόπιστος σκόρερ των Μπακς, ο Γιάννης δεν έβρισκε ρυθμό και χώρους και παρά το γεγονός ότι το Χιούστον δεν απειλούσε από την περιφέρεια, είχε πλέον γίνει κακός μπελάς για το Μιλγουόκι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 74-79, γρήγορα όμως οι Ρόκετς μάζεψαν τη διαφορά στους δύο (79-81). Είχαν κλείσει τη ρακέτα για τον Αντετοκούνμπο, είχαν πιστέψει στην νίκη, μείωσαν στον πόντο (88-89) με κάρφωμα του Γκριν μετά από λάθος του Χόλιντεϊ και ισοφάρισαν στο 90-90 με βολές του Πόρτερ στα 2:45 για το φινάλε. Πέρασαν και μπροστά με καλάθι του Γκριν μετά από άστοχο κάρφωμα του Άλεν, πριν ο Γιάννης ισοφαρίσει με επέλαση απέναντι στον Σενγκούν στα 55.3". Έχασε όμως τη συμπληρωματική βολή και το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ για γερά νεύρα.

Στα 34.6" ο Γκριν κέρδισε φάουλ από τον Λόπεζ και βολές, τις έβαλε για το 94-92 και οι Μπακς χρειάζονταν ξανά ένα μεγάλο καλάθι για να μείνουν ζωντανοί. Γιάννης και Άλεν δεν είχαν καλή συνεργασία, με τον Αντετοκούνμπο να κάνει φάουλ στη διεκδίκηση της μπάλας και να δίνει βολές στον Γκριν στα 27.4". Ο γκαρντ των Ρόκετς έβαλε τη μία για το 95-92, με τον Γιάννη να αστοχεί σε νέα επέλαση, να κάνει νέο φάουλ στον Τζαμπάρι Σμιθ και να τον βλέπει να ευστοχεί στις βολές για το +5 που έκρινε οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 50-48, 77-74, 97-92

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Τζον Λούκας): Γκόρντον 9 (1), Σμιθ 6 (1/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Σενγκούν 8 (4/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκριν 30 (9/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόρτερ 18 (8/13 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάρτιν 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκαρούμπα 2, Νιξ 5 (1), Ίζον, Μάθιους 5 (1), Φερνάντο 4 (6 ριμπάουντ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον, Αντετοκούνμπο 16 (7/15 δίποντα, 2/6 βολές, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 5 φάουλ σε 36:46), Λόπεζ 7 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Άλεν 11 (2/9 τρίποντα, 5/5 βολές), Χόλιντεϊ 25 (5/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 17 (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάρτερ 9 (3/5 τρίποντα), Κόνατον 7 (1/6 τρίποντα), Χιλ, Νουόρα

Τα ομαδικά στατιστικά των Χιούστον Ρόκετς: 34/64 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 11/12 βολές, 56 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 12 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 21/47 δίποντα, 12/43 τρίποντα, 14/18 βολές, 57 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη, 12 φάουλ

Ρόκετς - Μπακς 97-92, Θνητός Αντετοκούνμπο, Χιούστον, Μίντλετον,rokets - baks 97-92, thnitos antetokounbo, chiouston, mintleton