Εύκολο βράδυ για την Τσέλσι

Η Τσέλσι δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στην Χάντερσφιλντ, την οποία νίκησε 3-1.

Στο πλαίσιο της 17ης εμβόλιμης αγωνιστικής οι Λονδρέζοι δοκιμάζονταν στην έδρα της Χάντερσφιλντ, από την οποία πέρασαν και νικηφόρα. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Μπακαγιόκο ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Γουίλιαν διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Το 3-0 διαμόρφωσε στο 50ο λεπτό ο Πέδρο. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 στις καθυστερήσεις με τον Ντεπουάτρ.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 35 βαθμούς και
παρέμειναν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας σε αντίθεση με την Χάντερσφιλντ που έμεινε στους 18 πόντους και τη δωδέκατη θέση.

Στα άλλα παιχνίδια που διεξάγονταν ταυτόχρονα η Μπέρνλι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 επί της Στόουκ ενώ η Κρίσταλ Πάλας πήρε σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις κόντρα στη Γουότφορντ με 2-1.