Επιτέλους νίκη για την Ντόρτμουντ με πρωταγωνιστή τον Σωκράτη, «γκέλα» για τη Λειψία

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από πέντε ανεπιτυχή αποτελέσματα καθώς επικράτησε 2-0 της Μάιντς σε αντίθεση με τη Λειψία που έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Βόλφσμπουργκ.

Οι Βεστφαλοί χάρη σε γκολ του Παπασταθόπουλου στο 55ο λεπτό και του Καγκάβα στο 89ο λεπτό κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα τρίποντο – ανάσα και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα φτάνοντας τους 25 βαθμούς και την τέταρτη θέση.

Αντίθετα, η Λειψία δεν τα κατάφερε στην έδρα
της Βόλφσμπουργκ και αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας (1-1) παραμένοντας ωστόσο στη δεύτερη θέση αλλά με νίκη η Σάλκε θα έχει την ευκαιρία να την προσπεράσει.

Στα άλλα παιχνίδια, η Φράιμπουργκ επικράτησε 1-0 της Γκλάντμπαχ ενώ η Άιντραχτ πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί του Αμβούργου και πέρασε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.