Εφές-Αρμάνι 69-72: «Καθάρισε» και την Εφές η Αρμάνι

Εφές-Αρμάνι 69-72: «Καθάρισε» και την Εφές η ΑρμάνιtbairaktΠέμ, 12/17/2020 - 21:44

Η Αρμάνι Μιλάνο ντούμπλαρε τις νίκες της στην Πόλη καθώς μετά την Φενέρ νίκησε και την Εφές με 72-69 για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Το ματς μπορεί να μην είχε την σπουδαία ποιότητα αλλά είχε, πάθος, ένταση και μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να κλείνουν στο 20-20.

Στο

δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι με Πάντερ στην επίθεση και Χάινς στην άμυνα κυριάρχησε κατά κράτος κι έκλεισε το ημίχρονο στο 45-31, κερδίζοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 26-11.

Στην επανάληψη η Εφές μπήκε αλλαγμένη, πίεσε πολύ στην άμυνα και με ηγέτη τον Μίτσιτς γύρισε το ματς τρέχοντας πρώτα ένα 15-0 και ένα 17-2 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-52 με επιμέρους σκορ 21-6.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές έφυγε με 67-62 αλλά σ’ εκείνο το σημείο Σέρχι και Πάντερ ανέλαβαν να καθαρίσουν. Με δικούς τους πόντους και συνεργασίες το σκορ πήγε στο 67-71 και με δύο βολές του Ντάνστον στο 69-71.

Η Εφές είχε δική της την επίθεση στα 15,9’’ αλλά αστόχησε με τον Μίτσιτς και στα 2,8 έγινε φάουλ στον Ντιλέϊνι. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην μία βολή αλλά στον λίγο χρόνο που επέμεινε ο Μίτσιτς δεν μπόρεσε να βρει στόχο από μακριά.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Anadolou Efes - Μπάσκετ Armani Milano - Μπάσκετ Off Off tbairakt Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Anadolu Efes ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η Αρμάνι Μιλάνο ντούμπλαρε τις νίκες της στην Πόλη καθώς μετά την Φενέρ νίκησε και την Εφές με 72-69 για την 15η αγωνιστική της Euroleague. Article publish on Πέμ, 12/17/2020 - 21:44 Article hide updated date Off Article is longform Off