Δυσκολεύθηκε αλλά έβαλε τέσσερα η ΠΣΖ (video)

Η Ρεν ήταν η τελευταία ομάδα που είχε υποχρεώσει την ΠΣΖ σε εντός έδρας ήττα τον περασμένο Μάιο κι επιβεβαίωσε και στο ματς που ολοκλήρωσε την 22η αγωνιστική στο Σαμπιονά ότι έχει τον τρόπο να δυσκολεύει τους Παριζιάνους.

Παρά το γρήγορο προβάδισμα που πήρε η ομάδα του Τόμας Τούχελ, με την κεφαλιά του Καβάνι στο 7ο λεπτό, δεν κατάφερε στη συνέχεια να αποφύγει τις δυσκολίες. Ο Νιάγνκ στο 28ο λεπτό ισοφάρισε και η Ρεν βρήκε δίχτυα για 26ο διαδοχικό εκτός έδρας ματς. Επίδοση που είναι η δεύτερη καλύτερη στην ιστορία του γαλλικού πρωταθλήματος κι υπολείπεται μόνο των 32 αγώνων της Σεντάν από το 1959.

Η Ρεν ωστόσο σταμάτησε να αποτελεί πρόβλημα όταν δέχθηκε το δεύτερο γκολ από τον Άνχελ ντι Μαρία με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς. Στα επόμενα ένδεκα λεπτά δέχθηκε ακόμη δύο από τους Εμπαπέ, Καβάνι και το 4-1 σφράγισε την 18η νίκη της Παρί σε είκοσι ματς στο πρωτάθλημα.