Δυο στα δυο για Λιθουανία

Η Λιθουανία χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, νίκησε στην Κλαϊπέντα την Πολωνία, 75-55 και παρέμεινε αήττητη. Στον άλλον αγώνα του τρίτου ομίλου, η Ουγγαρία πέτυχε την πρώτη νίκη της, 84-76 το Κόσσοβο.

Οι Πολωνοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την Λιθουανία και να πάρουν από νωρίς ένα προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο, με 17-13. Όμως δεν είχαν λύσεις, όταν η ομάδα του Αντομάϊτις βρήκε ρυθμό. Με καλή άμυνα και επιθετική πολυφωνία, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13 πόντους στο
ημίχρονο και 17 στο τέλος της τρίτης περιόδου, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο διάστημα. Ο Μπέντζιους με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Λιθουανίας με τον Μπουτκεβίτσιους να προσθέτει 12. Για τους Πολωνούς, ο Κόζαρεκ είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 38-25, 56-39 και 75-55.

Η Ουγγαρία πανηγύρισε την πρώτη νίκη της επί του Κοσσόβου με 84-76 έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βίτμαν και Βόιβοντα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να αντέξουν μέχρι το τέλος. Οι Μαγυάροι στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν σκορ, βελτίωσαν την άμυνα τους και πήραν τους δυο βαθμούς. Βίτμαν και Βόιβοντα, είχαν από 20 πόντους για τους νικητές, ενώ για την ομάδα του Κοσσόβου, ο Μπερίσα τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 35-36, 59-51 και 84-76.

Η Λιθουανία με 4 βαθμούς είναι πρώτη στον όμιλο, ακολουθούν Πολωνία και Ουγγαρία που έχουν από 3 βαθμούς και ουραγός χωρίς νίκη και 2 βαθμούς το Κόσσοβο.