Διπρόσωπος ο Ολυμπιακός στη Μόσχα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 78-70 στη Μόσχα στην πρεμιέρα του «Gomelsky Cup». Με δύο πρόσωπα εμφανίστηκαν οι «ερυθρόλευκοι», που έχαναν ως και με 25 πόντους αλλά βελτιώθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Διακρίθηκε ο μαχητικός Βεζένκοβ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, που παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Σπανούλη – Παπανικολάου, έκανε κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι (14-4), μάζεψε όμως την εις βάρος της διαφορά ως το 21-15 του δεκαλέπτου. Η βελτίωση αποδείχθηκε πρόσκαιρη, με την Εφές να παίρνει
λύσεις από τους Μπομπουά και Άντερσον (32-19, 15΄). Ο Ολυμπιακός εμφάνιζε σημάδια αποσύνθεσης ως το τέλος του ημιχρόνου, αφού το ματς έφτασε σε νταμπλ σκορ (42-21, 18΄), για να φτάσει ως το +23 με το φινάλε του πρώτου μέρους (51-28).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο ξεκίνημα της επανάληψης (55-30 στο 23΄, 59-34 στο 27΄), με τον Βεζένκοβ να δίνει σφυγμό στην ομάδα του και τη διαφορά να πέφτει στους 16 πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου (63-47).

Η αντεπίθεση που έψαχνε ο Μπλατ εκφράστηκε με σερί 10-3 στην τέταρτη περίοδο (66-57), οι ψηλοί (Βεζένκοβ-Μιλουτίνοφ-Λεντέι) έδωσαν λύσεις και οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν τη διαφορά σε περισσότερο…. ανεκτά επίπεδα ως το τελικό 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 51-28, 63-47, 78-70

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 14, Λάρκιν 2, Μπίρσεν 2, Μπαλμπάι, Μότουμ, Σανλί 2, Μοερμάν 15, Πλάις 11, Μίτσιτς 6, Άντερσον 7, ΝΤάνστον 10, Σίμον 9.
Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 4 (2/8 σουτ), Τολιόπουλος, Τουπάν 3 (1/5 σουτ), Τίμα 10, Μιλουτίνοφ 13 (8ρ), Στρέλνιεκς 12 (1/7 τρίποντα), Βεζένκοβ 12 (4/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης (16:57, 0/6 σουτ), Μάντζαρης 2 (0/3 τρίποντα), Μπόγρης, Λεντέι 13 (4/8 σουτ, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)