Διέλυσε την Έβερτον με 4-1 η Σαουθάμπτον

Η κατρακύλα της Έβερτον συνεχίστηκε για μια ακόμα αγωνιστική, με την ήττα της στην έδρα της Σαουθάμπτον με 4-1.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν άνετα στην νίκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με γκολ του Τάντιτς, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σουτ έξω από την περιοχή του Σίγκουρτσον που έστειλε στα αποδυτήρια ισόπαλες της δυο ομάδας. Στο δεύτερο μέρος η Έβερτον κατέρρευσε. Στο 52ο λεπτό ο Τσάρλι Όστιν με κεφαλιά έβαλε μπροστά την Σαουθάμπτον και ίδιο παίκτης πάλι με κεφαλιά έκανε το 3-1, έξι λεπτά αργότερα. Το τελικό σκορ για τους «Άγιους» διαμόρφωσε στο 87ο λεπτό ο Ντέϊβις.

Πλέον η Σαουθάμπτον βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με την Έβερτον να βρίσκεται μόλις δυο θέσεις πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.