Διά πυρός και σιδήρου ο Προμηθέας

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ, ο Προμηθέας επικράτησε 73-72 του Ρεθύμνου για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Πάτρας χάρη σε ένα ξέσπασμα στα μέσα της δεύτερης περιόδου, «έχτισε» διαφορά ασφαλείας (25-38) και έδειξε να ελέγχει την κατάσταση, όμως τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά.

Το Ρέθυμνο, αντέδρασε στην επανάληψη, μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και προσπέρασε (48-47), βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι. Έτσι, το ματς απέκτησε χαρακτήρα
«θρίλερ» και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το τέλος.

Με μπροστάρη τον Γκίκα οι Πατρινοί προηγήθηκαν 73-67 ένα λεπτό πριν το φινάλε και όλα έδειχναν πως η πλάστιγγα είχε γύρει προς το μέρος τους , ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη. Ο Μπρέισι βγήκε μπροστά, ο Μπαρτ ακολούθησε και με ένα μεγάλο τρίποντο πάνω σε άμυνα μείωσε σε 73-72. Ο Αμερικανός πήρε την ευθύνη και στην τελευταία επίθεση, 4.9 δευτερολέπτων, όμως αυτή τη φορά αστόχησε και ο Προμηθέας πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-40, 55-53, 72-73

Ρέθυμνο CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Μπαρτ 16, Ραζής 3 (1), Ντάνιελς 14 (12 ριμπάουντ), Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλο, Τζόνσον 15, Χριστοδούλου 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κατσίβελης 7, Τσαϊρέλης 8 (2)μ Μέιερ 9 (1), Λίποβι 16, Μπράουν 4, Σαλούστρος, Κασελάκης 5, Γκίκας 11 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Παρκς 9.