Δεν τα κατάφερε στην Ουκρανία το Λαύριο

Ένα πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο, τερμάτισε τη φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Λαυρίου, που ηττήθηκε 76-58 εκτός έδρας από την Ντνίπρο για τα προκριματικά του FIBA Europe Cuo, μην μπορώντας να υπερασπιστεί το +9 του πρώτου ματς.

Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με 34-28 στο ημίχρονο, το Λαύριο ήταν μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης αλλά η κάκιστη επιθετική απόδοση στο β' μέρος, κόστισε.

Οι παίκτες του Σερέλη έμειναν στο -13 στο τρίτο δεκάλεπτο (54-41), μάζεψαν τη διαφορά στους 10 στο 30' (54-44) αλλά
κατέρρευσαν στη συνέχεια.

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 22 πόντους (68-46) με το επιθετικό μπλακ άουτ της ελληνικής ομάδς, να της κοστίζει κάτι καλύτερο.

Ο Μέλσον με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Λαυρίου, ενώ ο Μιλόσεβιτς με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ακολούθησε σε απόδοση. Τραγικά ποσοστά για τους παίκτες του Λαυρίου, που σκόραραν με 31% εντός πεδιάς (20/65).

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 54-44, 76-58

Ντνίπρο (Ζουράβλοφ): Κουσνίροφ 11, Σνούντελ 6, Τιμοφεγιένκο 15 (2), Βιλχοβέτσκι 2, Ζακουρντάγιεφ 8 (2), Κοζεμιάκιν, Μισούλα 21 (4), Νατιάζκο, Προκοπένκο, Ρεβζίν 11 (1), Σίζοφ 2.

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 6 (2/11 σουτ, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 32 λεπτά), Κακλαμανάκης 3 (7 ριμπάουντ), Μέλσον 18 (4), Μιλόσεβιτς 10, Νίξον 7 (1), Κουζέλογλου 4, Λαμπ 3 (1/6 σουτ), Λούντζης 5, Μαστρογιαννόπουλος, Οντιάσε 2, Περράκης