Δεν χάνει στην έδρα της η Χίμκι!

Μολονότι δοκιμάστηκε από την αξιόμαχη Μπασκόνια, τελικώς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 91-90 διατηρώντας το αήττητο στο "σπίτι" της και φτάνοντας τις 5 νίκες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παρκέ, έχοντας τον κεφάτο Γκιλ να πετυχαίνει 5 πόντους γρήγορα γρήγορα για το 8-1, ωστόσο η Μπασκόνια άρχισε να πιέζει στην άμυνα, να κατεβάζει με ευκολία τα επιθετικά ριμπάουντ, με σημείο αναφοράς τον Πουαριέ και με 5 διαδοχικούς πόντους του Τζάνινγκ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-21.

Ο Τζάνινγκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με δύο σερί τρίποντα
έφτασε τη διαφορά στους 8 πόντους, 22-30, ενώ συνολικά η βασκική ομάδα έβρισκε με ευκολία το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι είτε με πόντους από τη ρακέτα είτε από την περίμετρο. Στον αντίποδα οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν είχαν ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 8 πόντων, 40-48, έχοντας 8/16 δίποντα και 9/20 τρίποντα.

Ο Μπαρτζώκας στην ανάπαυλα ζήτησε από τους παίκτες του καλύτερη άμυνα και την είδε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Χίμκι να έχει επιμέρους σκορ 21-16 και τους Γκιλ, Άντερσον να καλύπτουν το επιθετικό κενό του άστοχου μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου Σβεντ. Με τρίποντο του Ουέρτας η Μπασκόνια μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα τριών πόντων, 61-64, αν και ο Πουαριέ είχε μείνει στον πάγκο με 4 φάουλ από το 24'.

Εκεί μίλησε η ηγετική φυσιογνωμία του Ρώσου αστέρα, ο οποίος είχε πέτυχε 14 από τους 20 πόντους του στο τελευταίο 6λεπτο! Με δικό του καλάθι η Χίμκι έφτασε να προηγείται ακόμη και με 7 πόντους, 95 δεύτερα πριν από το τέλος, η Μπασκόνια δεν τα παράτησε, πίεσε όσο μπορούσε, ωστόσο η "ρουλέτα" των ελευθέρων βολών δεν άλλαξε κάτι, με τη ρωσική ομάδα να πανηγυρίζει την πέμπτη νίκη της στη φετινή Euroleague.

Πολυτιμότερος ο Γκιλ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, στους 20 πόντους σταμάτησε ο Σβεντ, 18 είχε ο Άντερσον, 15 ο Μάρκοβιτς. Για τους φιλοξενούμενους, που έδειξαν πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τα πρώτα ματς, ο Τζάνινγκ είχε 19 πόντους με 4/8 τρίποντα, ο Πουαριέ προσέγγισε το double double με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, από 14 πόντους είχαν οι Φούγκτμαν και Σενγκέλια, 11 με 6 ασίστ ο Ουέρτας, σημαντικός στη δημιουργία με 11 ασίστ ο Γκρέιντζερ.