Δεκαπέντε χρόνια από το ντεμπούτο του Μέσι

Μια προπόνηση ήταν αρκετή. Ο Ροναλντίνιο τον είδε και είπε "αυτός είναι ο διάδοχός μου". Στις 16 Οκτωβρίου του 2004 έκανε επίσημη πρεμιέρα με την Μπαρσελόνα ο Λιονέλ Μέσι.

Ήταν το 82ο λεπτό του ντέρμπι της Καταλωνίας, στην έδρα της Εσπανιόλ. Η ταμπέλα σηκώθηκε. Από το γήπεδο έφευγε ο Ντέκο για να πάρει την θέση του ένα αμούστακο παιδί. Σε ηλικία 17 ετών, 3 μηνών και 22 ημερών ο Λιονέλ Μέσι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με το νούμερο 30 στην πλάτη για να παίξει στο δεξί
άκρο της επίθεσης.

Σε δέκα λεπτά στο γήπεδο ο Μέσι δεν σκόραρε και δεν έδωσε ασίστ. Είχε μερικές εντυπωσιακές επαφές με την μπάλα και όλοι κατάλαβαν ότι αυτό το παιδί είχε κάτι ξεχωριστό επάνω του.

Η Μπαρσελόνα νίκησε 1-0 με γκολ του Ντέκο από το 8ο λεπτό. Όλοι όμως περίμεναν ανυπόμονα να δουν τον διάδοχο του Ροναλντίνιο... και τον είδαν.

Δεκαπέντε χρόνια, πέντε χρυσές μπάλες και αμέτρητα σπασμένα ρεκόρ μετά ο Λιονέλ Μέσι είναι ακόμη εδώ για να σκορπάει τρόμο στις αντίπαλες άμυνες.