«Χρυσή αλλαγή» ο Πίλκινγκτον

Η Κάρντιφ πήρε ισοπαλία με 1-1 στις καθυστερήσεις στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-1) και παρέμεινε σε τροχιά απ' ευθείας ανόδου στην Πρέμιερ Λιγκ.

Οι Ουαλοί βρέθηκαν σε δύσκολη θέση στο «Μπράμαλ Λέιν», καθώς οι «λεπίδες» προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με γκολ του Κλαρκ, ενώ στο δεύτερο μέρος είχαν και δοκάρι. Ωστόσο, η ομάδα του Νιλ Γουόρνοκ είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς μία από τις αλλαγές του, ο Πίλκινγκτον, σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων
και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Έτσι, η Κάρντιφ επέκτεινε το αήττητο στην Τσάμπιονσιπ σε 13 ματς και έχει οκτώ πόντους απόσταση από την τρίτη Φούλαμ, με τις δύο ομάδες να έχουν ακόμα από επτά ματς. Η Γιουνάιτεντ από την πλευρά της έχασε μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στην εξάδα που οδηγεί στα πλέι - οφ ανόδου μετά την τρίτη σερί ισοπαλία της.