Χάτσερ λαμπρός τον οδηγεί

Με τον Γουίλ Χάτσερ να είναι «καυτός» (27 πόντοι, 6/10 τρίποντα) ο ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα την ΑΕΚ με 88-79 στο κλειστό της Πυλαίας. Προσπάθησε για την «Ένωση» ο Ματσιούλις (20 πόντοι).

To ματς
O ΠΑΟΚ ξεκίνησε αγριεμένος, παγίδευσε με την άμυνα του την ΑΕΚ και πήρε διψήφιο προβάδισμα «με το καλημέρα», 21-9, σκοράροντας με εξαιρετικά
ποσοστά ευστοχίας. Η διαφορά συνέχισε να σκαρφαλώνει και στην δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να έχουν 7/11 δίποντα και 5/11 τρίποντα και να προηγούνται με 18 πόντους διαφορά, 34-16 στο 14΄! Η ΑΕΚ απάντησε με 2-12 επιμέρους σκορ και μείωσε σε 36-28, αλλά ο «δικέφαλος» απάντησε και έκλεισε το ημίχρονο με διψήφια διαφορά, 44-31, με τον Χάτσερ να έχει 13 πόντους. Στον αντίποδα η ΑΕΚ είχε 1/7 τρίποντα, με τον Θίοντορ πρώτο σκόρερ με 8 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα κάθε άλλο παρά άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ κράτησε πολύ άνετα τον έλεγχο του αγώνα με βάση την αμυντική εικόνα του, παρότι είχε τον Γκος αναποτελεσματικό στην επίθεση (0/5) σουτ, αλλά καλό στη δημιουργία (5 ασίστ). Στο 26΄ η διαφορά έφτασε στην υψηλότερη τιμή της με 6 σερί πόντους του Χρυσικόπουλου (64-44), με την ΑΕΚ να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Η «Ένωση» βρήκε ελπίδα χάρη στα τρίποντα του Ματσιούλις, μειώνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους με τη λήξη της τρίτης περιόδου, 71-58.

O ΠΑΟΚ διαχείρίστηκε το παιχνίδι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου συντηρώντας διαφορά 12-14 πόντων, εντούτοις με τρίποντο και φάουλ του τρομερού Ματσιούλις η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους, 77-67 στο 34΄ και ένα λεπτό αργότερα στους 9, 78-69 με καλάθι του Χάντερ. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς: καλάθι του Γκάρετ για το 80-69, κλέψιμο και ασίστ του Ζάρα για τρίποντο του Τέπιτς, 83-69 και… τέλος. Η ΑΕΚ δεν είχε άλλο χρόνο και το τελικό 88-79 ήρθε δίκαια για τους Θεσσαλονικείς.

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ «έπιασε» την ΑΕΚ στις 10 νίκες (10-5 ρεκόρ για αμφότερες τις ομάδες) και πλέον το Περιστέρι έχει την ευκαιρία να ανέβει στην τρίτη θέση αν κερδίσει την Κυριακή τον Προμηθέα. Η «Ενωση» έχει πάντως το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ των «δικεφάλων», αφού είχε επικρατήσει 91-71 στο Ο.Α.Κ.Α.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 44-31, 71-58, 88-79

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13, Κόνιαρης 3, Τέπιτς 10 (10 ριμπάουντ), Γκος 2, Τζέφερσον 10, Ζάρας 6, Μαργαρίτης 3, Σχίζας 5, Γκάρετ 9, Χάτσερ 27 (6/10 τρίποντα), Τζόουνς.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 20 (4/6 τριποντα), Χάντερ 12 (9ριμπ), Τζέιμς 6, Σαντ-Ρος 10, Θίοντορ 15, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6, Λαρεντζάκης 4, Γκρίφιν 6.