Χάιντενχαϊμ-Βόλφσμπουργκ 1-1: Απόλυτη ισοδυναμία!

Η Χάιντενχαϊμ με την Βόλφσμπουργκ θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη στο ματς, αλλά κάλλιστα θα μπορούσαν να το είχαν χάσει κιόλας, με αποτέλεσμα το 1-1 να σημαδεύει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Τσέρνι συνδυάστηκε άψογα στην περιοχή των γηπεδούχων και με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Νίκο Κόβατς. Η Χάιντενχαϊμ προϊόντος του χρόνου ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Γενς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Νωρίτερα της είχε ακυρωθεί ορθώς γκολ

του Σόπνερ ως οφσάιντ με τη χρήση του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πιο προσεκτικές στα ανασταλτικά τους καθήκοντας και οι φάσεις ήταν λιγοστές με τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων να είναι άστοχες. Ενώ το γκολ του Κλάιντινστ στο 64′ ακυρώθηκε επίσης ως οφσάιντ και πάλι μετά από παρέμβαση του VAR.

Έτσι οι δύο ομάδες παρέμειναν στη μέση της βαθμολογίας μακριά από την επικίνδυνη ζώνη αλλά μακριά και από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.