Μπούρ-Μπούντουσνοστ 82-86: Παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου (hls)

Η Μπούντουσνοστ πέτυχε την 6η νίκη της στην 8η αγωνιστική του Εurocup, στην έδρα της γαλλικής Μπούρ (82-86) και παρέμεινε στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου, περιμένοντας την νικήτρια του αυριανού αγώνα, Γκραν Κανάρια-Βίρτους (22/12, 22.00 ΝOVA) για να μάθει την νέα συγκάτοικο της.

Η ομάδα του Μαυροβούμιου ήταν διπρόσωπη στα δυο ημίχρονα. Έπαιξε καλύτερα στο πρώτο (31-46), είχε πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Ντένις Σίλει (21πόντοι) και συμπαραστάτες του, τον Κόμπς και τον Ρίντ, αλλά στο 3ο δεκάλεπτο,

οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αναμενόμενα και με επιμέρους σκορ 25-18, μείωσαν στους 8 πόντους, αλλά και μέχρι τους 2 πόντους (68-70), χωρίς να φτάσουν στην ισοφάριση.

Απέναντι στην επίμονη άμυνα ζώνης της Μπούρ, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι επιθετικά και τέσσερις φορές οι αντίπαλοι τους “έκλεψαν” την μπάλα και ευστόχησαν στον αιφνιδιασμό.

Η επιστροφή του Σίλει στο παιχνίδι (δεν έπαιξε για 4 λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο), δεν βοήθησε την Μπούθντουσνοστ, καθώς ήταν άστοχος στα 5 σουτ εντός παιδιάς που επιχείρησε και χρειάστηκαν οι πρωτοβουλίες του Τζάστιν Κόμπς, με δυο εύστοχα τρίποντα και ένα δίποντο για να “αποδράσει” η Μπούντουσνοστ με την νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-22, 31-46, 56-64, 82-86