Μπορούν και χωρίς τον Κριστιάνο οι Πορτογάλοι!

Σπουδαία νίκη με την σφραγίδα του Φερνάντο Σάντος πέτυχε η Πορτογαλία στο Χορζόφ επί της Πολωνίας για τον 3ο όμιλο του Nations League.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έμεινε σε άλλο ένα ματς εκτός αποστολής όμως οι παίκτες που κάλυψαν το κενό του, το έκαναν επάξια κι αποτελεσματικά.

Απέναντί τους οι Πολωνοί μάλλον απογοήτευσαν δείχνοντας σε άλλο ένα ματς, στο τελευταίο χρονικό διάστημα κι ως μια άτυπη συνέχεια από τις μετριότητες του Μουντιάλ, έντονα αμυντικά προβλήματα!
Ο φορμαρισμένος επιθετικός της Τζένοα, Πιάτεκ
έκανε το 1-0 στο 18' όμως αυτό δεν ήταν αρκετό να κρατήσει την ομάδα του συγκεντρωμένοι και προπάντων ήρεμη ανασταλτικά.
Στο 31ο λεπτό ο Αντρέ Σίλβα ισοφάρισε σε 1-1 και σε ένα κομβικό σημείο, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με αυτογκολ του Γκλίκ ήρθε η ανατροπή για τους Ίβηρες.

Στο 52ο λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα πέτυχε το 3ο γκολ των Πορτογάλων για να μειώσει στο τελικό 2-3 ο Μπλαντζικόφσκι στο 77ο λεπτό.