Μπολόνια – Παναθηναϊκός 74-64: Ήθελε αλλά δεν μπορούσε (hls)

Μία ακόμη εκτός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκός με 74-64 από την Μπολόνια, σ’ ένα παιχνίδι που προσπάθησε να το “κλέψει” με δύο επιθετικά ξεσπάσματα που προφάνως δεν θα μπορούσαν να του φέρουν κάτι θετικό και υποχώρησε στο 7-13.

Κακό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι και αδυναμία φανερή και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κάτι που προφανώς δεν ήθελε, σ’ ένα παιχνίδι που απαιτούσε να μπει δυνατά.

Φανερή αδυναμία στο μαρκάρισμα του Σενγκέλια ο οποίος επέβαλε

τα “θέλω” στην άμυνα των πράσινων με 3/3 σουτ και 2 ασίστ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό της εικόνας του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά το στατιστικό 4/12 σουτ και 0/2 βολές, με μόλις 2 τελικές σε 8′ αγώνα με το ματς να πηγαίνει στο τέλος της πρώτης περιόδου στο 18-11.

Στο δεύτερο 10λεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην μπορεί να βρει τρόπο να σταματήσει επιθετικά την Μπολόνια, ενώ και στην επίθεση παρέμενε άστοχος με κορυφαίο τον Μπέικον που είχει 0/4, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο 27-13.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός βρίσκει ένα επιθετικό ξέσπασμα από το τρίποντο με 3/3 και δίποντο του Μπέικον καταφέρνοντας έστω και για λίγο να μειώσει τη διαφορά στο 27-22. Όμως και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό. Η Μπολόνια άνοιξε και πάλι τη διαφορά στο +10 με 34-24 και 36-26, με το ημίχρονο να κλέινει στο 43-30 για τους γηπεδούχους.

Ο Πονίτκα έκανε ότι μπορούσε, αλλά ήταν μόνος του

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πάρα πολύ δυνατά και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 5 πόντους δείχνοντας πως μπορεί να γυρίσει το ματς.
Όμως λάθη στην άμυνα, αλλά κυρίως η αδυναμία να βρει καλάθια στην επίθεση βοήθησε την Μπολόνια να στείλει και πάλι τη διαφορά στο +10 για τους Ιταλούς.Οι πράσινοι προσπαθούσαν να μπουν και πάλι στο κόλπο και αυτή τη φορά να καταφέρουν να το γυρίσουν. Με κουρφαίο στην δεύτερη προσπάθειά τους τον Πονίτκα αρχίζουν να μειώνουν τη διαφορά φτάνοντάς την στο τέλος της 3ης περιόδου στο 55-51. Με την “φωτιά” να καίει τα χέρια των πράσινων η διαφορά έπεσε στον 1 πόντο με τρίποντο του Γουίλιαμς.
Η Μπολόνια έδειχνε να τα έχει χαμένα και ο Παναθηναϊκός έψαχνε το πώς θα την αποτελειώσει. Ο Πονίτκα με τρίποντη βόμβα έδωσε το προβάδισμα στους πράσινους, 55-57. Η Μπολόνια βρήκε με τη σειρά της μετά το 8-0 του Παναθηναϊκού το δικό της 9-0 και ξαναπροσπέρασε με 64-57.
Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι για… δύο λεπτά και μετά ο Παναθηναϊκός λες κι έφυγε από το γήπεδο επέτρεψε στην Μπολόνια να φτάσει και πάλι στο +10 67-57 03:15 για το τέλος του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς καλάθι για περισσότερα από πέντε λεπτά στο παιχνίδι και όπως ήταν λογικό ήταν αδύνατον να μπορέσει να πάρει κάτι περισσότερο από το παχνίδι γνωρίζοντας μία ακόμη ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παγιόλα, Μπακό 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Χάκετ 7 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίκι 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 12 (0/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 15 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/5 βολές), Λι 7 (1/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 8 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πονίτκα 13 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκουντάιτις 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 17/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 19/22 βολές, 40 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/29 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.