Μπέτις-Χετάφε 1-1: Της έχει γίνει συνήθεια…

Η δύναμη, το πάθος και το σκληρό παιχνίδι είχαν την τιμητική τους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Χουάν Πουλίδο αναγκάστηκε να δείξει πέντε φορές κίτρινη κάρτα (4 σε παίκτες της Μπέτις, 1 σε παίκτη της Χετάφε) και προσπάθησε να ηρεμήσει τα πνεύματα ουκ ολίγες φορές. Δυό πέναλτι έφεραν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο 8ο λεπτό ανατράπηκε ο Γκρινγουντ από τον Άμπνερ και ο Άγγλος με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το 0-1. Με τον ίδιο τρόπο έφτασε στην ισοφάριση η ομάδα του Πελεγκρίνι. Ανατροπή του Καρντόσο από τον Χουάνμι και ο Ίσκο ισοφάρισε 1-1.

Δεν άλλαξε και πολύ η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με λίγες φάσεις και πολύ…ξύλο, με το 1-1 να “σφραγίζει” τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο γήπεδο. Η Μπέτις έχασε την ευκαιρία να πιάσει στην 6η θέση της βαθμολογίας τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και να αυξήσει τις ελπίδες της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.