ΠΑΣ Γιάννινα:Αθανασίου ο 13ος με δύο αποκρούσεις πέναλτι σ΄ ένα ματς! (pics & vids)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, γνώρισε την ήττα από την Λαμία με το βαρύ 4-1, όμως ο Βασίλης Αθανασίου, κατάφερε κάτι ξεχωριστό σε αυτό το ματς.
Ο 25χρονος τερματοφύλακας της ομάδας των Ιωαννίνων, στέρησε σε δύο περιπτώσεις στον Καρλίτος, την ευκαιρία να σκοράρει από την λευκή βούλα!

Αρχικά, ο Αθανασίου, έπεσε σωστά και έδιωξε στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Καρλίτος έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 20ο λεπτό.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας έπεσε σωστά στο πέναλτι του Καρλίτος και στο 61, όμως έπειτα

έκανε λάθος έξοδο με αποτέλεσμα ο Τσιλούλης να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Βασίλης Αθανασίου, έγινε μόλις ο 13ος τερματοφύλακας στην ιστορία της Super League, που κατόρθωσε να αποκρούσει δύο πέναλτι σε έναν αγώνα!
Τελευταίος χρονικά που το πέτυχε αυτό, ήταν ο Νόαμ Μπάουμαν, ως τερματοφύλακας του ΟΦΗ, στην ήττα της ομάδας του από τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας.
Πριν από αυτόν, πάλι πορτιέρε της Κρητικής ομάδας, είχε σώσει δύο πέναλτι στον ίδιο αγώνα.

Αυτό το είχε κάνει ο Γκιόργκι Λόρια, στις 15 Μαρτίου του 2015 στην ήττα του ΟΦΗ στην Κέρκυρα με 4-1.

Ο πρώτος τερματοφύλακας στην ιστορία της Super League και Α΄Εθνικής, που έσωσε δύο πέναλτι, ήταν ο Γιώργος Παντελάκος που αγωνίζονταν στην Καβάλα.
Αυτό το έκανε στις 6 Δεκεμβρίου του 1969, όταν απέκρουσε τα πέναλτι των Βουρδαμή και Γλέζου. Παρόλ΄αυτά η ομάδα του ηττήθηκε με 1-0 από την Προοδευτική.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΡΟΥΣΕΙ ΔΥΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΩΝΑ: