Μπέτις-Ατλέτικο 1-3: Στην τέταρτη θέση η Ατλέτικο

Η πρώτη επίσκεψη της Ατλέτικο Μαδρίτης στην περιοχή της Μπέτις πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο ματς προσέφερε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με το Ζοάο Φέλιξ να αξιοποιεί την ασίστ του Μάρκος Γιορέντε. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε όμως στη συνέχεια έμεινε πολύ χαμηλά στο γήπεδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μπέτις να κυκλοφορεί τη μπάλα περιφερειακά της περιοχής του Όμπλακ.

Μετά από έξι τελικές εκτός εστίας, ο Μπόρχα Ιγκλέσιας απαίτησε με κεφαλιά επέμβαση από τον τερματοφύλακα της Ατλέτικο και ο Τέγιο με φοβερό πλασέ εκτός περιοχής στο τέταρτο

λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ροχιμπλάνκος” έφεραν στα μέτρα τους το ματς, δεν απειλήθηκαν και έχοντας ξεκάθαρα ανώτερη εικόνα έφτασαν στο τελικό 3-1 με τα τέρματα του Ζοάο Φέλιξ στο 60ο και του Τομά Λεμάρ στο 80ο λεπτό.

Η Ατλέτικο προσπέρασε τη Μπέτις στη βαθμολογία και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της κατάταξης